Merak ettiğiniz her şey burada

Blog Image

Babamın, annemin, dedemin üzerine tapu sorgulama nasıl yapılır?

Vatandaşlar bir yakınlarını kaybettiklerinde kendilerine kalan miras işlemleri için sorgulama yapmak istiyorlar. Kişinin üzerinde bulunan tüm gayrimenkuller için sorgulama yapıp yapamayacaklarını merak eden vatandaşlar, bu işlemler için nereye nasıl başvuru yapacaklarını araştırıyorlar. Emlak365.com olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün hangi koşullarda başkasının adına sorgulama yapabileceğini aktarıyoruz. 

BAŞKASININ ADINA TAPU KAYDI SORGULAMA

Öncelikle bir kişi vefat ettiğinde geriye kalan mirasçılar tapu kaydı sorgulama hakkı elde edebiliyorlar. Eğer veraset ilamı, mirasçı belgesi yoksa Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üçüncü kişilere tapu kaydı biligileri vermiyor. Tapu kaydı sorgulaması için ise kişinin ölüm belgesi, nüfus kayıt örneği ile başvuru yapılarak veraset ilamı alınacak. Veraset ilamı kimlerin mirasçı olduğunu göstermektedir. 

Bu belge ile veraset ilamında mirasçılardan biri olduğunu bildiren bir kişi tapu kaydı sorgulaması yapabilir. 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bu konuda yapmış olduğu açıklamasında; kanunu istisnalar dışında sadece tapu sicilinde hak sahibi olan kişilerin istemde bulunabileceğini duyurdu. Ayrıca tescilden önce hak sahibi olmuş kişiler de hakkın tescili için gerekli belgeleri ibraz ederek bilgi talebinde bulunabilirler. Örneğin dedesine ait gayrimenkul sorgulaması yapmak isteyen bir kişi, dedesinin mirasçısı olduğunu gösteren veraset belgesi ile başvuru yaparak sorgulama yapabilir. 

Mirasçı Olmayanlar Sorgulama Yapabilir Mİ?

Herhangi bir kişi başkasının adına gayrimenkul sorgulamak istediğinde, mirasçı değilse bilgi alamaz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi üçüncü kişiler sadece mirasçılık belgesi ile tapu kaydı sorgulaması yapabilirler. 

T.C. KİMLİK NUMARASIYLA ÜCRETSİZ TAPU SORGULAMA

Vatandaşlar kendilerine ait gayrimenkulleri online kanallar üzerinden çok kolay bir şekilde sorgulayabilirler. Kendi üzerilerine kayıtlı olan gayrimenkulleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün online işlemlerinden öğrenebilirler. Bunun için e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yapacak olan vatandaşlar daha sonra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün e-Devlet hizmetlerine erişim sağlayacak. Bu ekrandan tapu sorgulama bölümünden kendi mal varlıklarını sorgulayabilecekler.

Bir diğer seçenek ise Web Tapu Uygulaması. Bu uygulamaya e-Devlet şifresi ile giriş yapacak olan vatandaşlar tüm arsa, arazi, konut tapularını görebilir sorgulayabilir ve detaylarına ulaşabilirler. 


Let’s find out how to work together

Ready to start your project? The contact information collected through this form will only be used to send a response to your inquiry.

Get Started